Na prvú časť som chcel naviazať druhou časťou, už o stavbe základov, ale niektorých ľudí zaujímalo aký to vlastne ideme stavať dom, tak som sa rozhodol venovať jednu časť len popisu domu. Povenujem sa konštrukciám a materiálom, ktoré sme zvolili a skúsim popísať aj prečo sme sa tak rozhodli. Prosím neberte to ako vyjadrenie odborníka. Nie som odborník.
Dom som od začiatku chcel drevený, pretože som si chcel nejakú časť domu postaviť sám, svojpomocne. Dreva sa nebojím, rád s ním robím, naopak mokré procesy ako je betónovanie či murovanie nemám veľmi v obľube. Skelet, alebo teda konštrukciu celého domu spolu so strechou, základmi a komínom som chcel zveriť odborníkom. Kúrenie, vodu, elektriku tiež určite zverím odborníkom, ale zostane tam ešte kopec práce aj pre nás. Ale postupne.
Ekonomické hľadisko
Zvolili sme si dom menších rozmerov, bude dokonca o trochu menší ako náš 4 izbový byt, v ktorom teraz žijeme. Najhlavnejší dôvod prečo taký malý dom je, že máme veľký pozemok. Proste nepotrebujeme veľký dom, pretože čas máme kde tráviť. Budeme tam mať dielňu, stodolu, ateliér, altánok, letnú kuchyňu, dom na strome, saunu, záhradu, sad a kooopec prírody všade naokolo. Navyše o pár rokov deti od nás odídu a pre dvoch to bude ešte aj veľké. Druhý najhlavnejší dôvod malého domu je zníženie finančnej závislosti na banke. Ako väčšina ľudí aj my máme hypotéku. Dlhujeme celkom zaujímavú čiastku za ktorú ručíme našim bytom. Momentálne nám situácia v realitách v našom meste celkom praje tak je reálne, že si predajom bytu a postavením domu znížime hypotéku na polovicu, možno aj viac. Presťahovaním do domu nám vzniknú vyššie náklady na dopravu, to áno, ale znížime splátku na hypotéku, znížime náklady na kúrenie a znížime aj náklady na potraviny, pretože si časť dopestujeme a dochováme. Z finančného hľadiska verím tomu, že presťahovanie do domu bude prínosom. Nehovorím o ostatných hľadiskách ako je pobyt v prírode, priestor na sebarealizáciu, na kreativitu, na oddych a na kopec ďalších činností. Fakticky jediná vec ktorú si pohoršíme je zväčšenie vzdialenosti od práce a od školy a zvýšené finančné aj časové náklady na dopravu. Tento dôvod aj chvíľu bol predmetom úvah či vôbec kúpiť tento pozemok, ale nakoniec sme si povedali, že polhodina v aute ráno a polhodina poobede zase nie je až také hrozné. Vo veľkých mestách je to podobné. Výhody nemusím predstavovať. Neskutočná sloboda byť na svojom.
Popis domu
Dom je bungalov so sedlovou strechou, bez poschodia, ale s otvorenou galériou. O rozmere 7,5 x 11,3 m. Chceli sme využiť priestor v podkroví, ale nechceli sme tam mať žiadne izby ani uzavretý priestor. Na začiatku som navrhoval obyčajnú pultovú strechu, ale návrh mi medzi ostatnými neprešiel. Tak sme ju navrhli sedlovú, ale s nízkym sklonom, to sme ešte uvažovali o vegetačnej streche. No architekt Milan Jakub Grega nás nakoniec presvedčil o výhodách sedlovej strechy so sklonom 43°. Vznikol nám obrovský podkrovný priestor a to nám umožnilo vytvoriť galériu, ktorú moja žena Lenka a švagrova žena Majka veľmi chceli. Horná galéria bude nad obývačkou otvorená. „Výlez“ do podkrovia bude po schodoch v kuchyni a potom z detskej izby ktorá bude ako jediná aj hore oddelená priečkou od zbytku galérie. Detská izba bude mať samostatnú galériu, pričom otvor galerie bude vyplnený sieťou na ležanie. To sme odkukali od našich kamarátov Matúšovcov www.lifereset.sk. V dome nemáme žiadne chodby, tie sme vyslovene nechceli. Je tam iba vstupná chodba minimálnych rozmerov a potom už žiadne zbytočné priestory, ktoré treba opatriť podlahou a svetlom a potom aj vykurovať. Spálňa bude samostatná izba s okenným výklenkom na sedenie, čo je tiež prianie našich kreatívnejších polovičiek, no časom sa to zapáčilo aj mne. Páči sa mi to aj keď som šomral ohľadom prestupov tepla a statiky výklenku. Je to pekný ozvláštňujúci prvok domu. Obývačka s kuchyňou je už taká normálka. Kúpeľňa je maličká, ale Lenka do nej napchala aj vaňu ktorú chcela ona aj sprchový kút, ktorý som chcel ja. No, uvidíme, papier znesie všetko. Na malé priestory v kúpeľni sme nakoniec zvyknutí aj z paneláku. V pohode stačí.
Galeriu využijeme na odkladanie sezónnych vecí, kufrov a takých tých blbostí čo človek vytiahne raz za čas, ale tiež tam bude knižnica, nad spálňou a také vyvaľovacie miesto na čítanie a leňošenie. Nad kuchyňu potom dáme písací stôl s počítačom. Tam budem potom písať ďalšie takéto články 😊 Decká budú mať tiež parádnu izbu o nej snáď v inom článku, pretože tá si zaslúži viac pozornosti ako by dostala v tomto článku.
Konštrukcia domu
Dom bude stáť na betónových základových pásoch spojených do jednej betónovej platne. Bude z dreva, klasický drevený skelet vyplnený izoláciou. Skelet bude z KVH hranolov 60×160 mm, strop je potom podoprený dvomi nosnými stĺpmi 200×180 mm. Za stavbu skeletu vďačíme pánovi Zemanovičovi a jeho partií tesárov. Krásna profesionálna práca a výborný prístup, pochopenie a ústretovosť pri zmenách. Táto partia nám bude pokrývať aj strechu takže jednu z najhlavnejších vecí budeme mať hotovú profesionálne.
Po vystavaní skeletu domu, stropu a krovu, postavia tesári ešte konštrukciu terasy a prístreška pred hlavným vstupom a potom postavíme komín. Ďalej už len položia strechu. Krytinu sme zvolili plechovú, hladkú falcovanú. Ani neviem prečo, chceli sme ľahkú malú drevostavbu a ten plech nám tam pasoval najviac. Strecha bude trochu netypická, lebo bude bez presahu.
Čo sa týka izolácie tak sme sa rozhodli pre drovovláknitú izoláciu zn. Steico. Majú celý program izolácií, do strechy, do stien, tvrdé mäkké, proste všetko čo potrebujeme. Izolačné vlastnosti Steico sú porovnateľné s inými izoláciami, ale ich obrovskou výhodou je ich merná hmotnosť, teda akumulačná schopnosť. To nemá žiadna iná izolácie. Samozrejme Pavatex čo je tiež drevovláknitá izolácia len inej značky.
Zloženie obvodovej steny:
- Vonkajšia omietka difúzne otvorená
- Sieťka na lepidle
- Steico Protect 100
- Steico Flex 160 v konštrukcii z KVH hranolov 6x 160
- OSB Egger 4,bez formaldehydu 18 mm
- Steico Flex 60 (40) v drevenom rošte
- Sadrokarton
Zloženie strechy:
- plechová krytina
- Strešná laty
- Kontralaty
- Steico nadkrokvová izolácia 80mm
- Steico Flex – medzikrokvová izolácia 180 mm
- Parobrzdná folia
- Steico Flex 60 (40) v drevenom rošte
- Sadrokarton
Okrem iného táto izolácia umožňuje difúzne otvorenú konštrukciu čo som preferoval už roky predtým. Nejdem to tu podrobne rozoberať prečo, ale difúzne uzatvorená konštrukcia je podľa mňa trochu zložitejšia a náročnejšia na kvalitné a bezproblémové prevedenie. Často krát je nutné pri difúzne uzatvorenej konštrukcii použiť umelé riadené vetranie (rekuperáciu) a to my tu u nás, v lone prírody, rozhodne nechceme používať. Takže budeme mať difúzne otvorenú konštrukciu, kúrenie bude podlahové na elektrický kotol, alebo dáme do podlahy fólie či odporový drôt. Popravde, ešte sme sa nerozhodli. V každom prípade sa spoliehame na kvalitnú izoláciu a prevedenie zateplenia. Ináč, uvítal by som aj vaše názory na tému kúrenia. Píšte, prosím.
Dokurovať budeme teplovzdušným krbom. V galériách budeme pravdepodobne tiež potrebovať zdroj tepla ale to uvidíme už v praxi, ak by to bolo nutné doplníme tam teplovzdušné konvektory alebo infra panely.
Zaujímavým prvkom v našom dome budú priečky. Aj keď staviame drevodom priečky budú postavené z tehál. Budú nenosné. Ideálne z plných tehál. Dve priečky budú z nepálenej tehly pretože chcem využiť úžasné vlastnosti hliny – regulujú vlhkosť a akumulujú teplo. Ostatné priečky budú z pálenej tehly, v podstate len okolo kúpeľne. Omietky budú hlinené, okrem kúpeľne. Plné tehly budú akumulovať teplo čo bude napomáhať k šetreniu. Navyše očakávame úplne úžasnú vyrovnanú vnútornú klímu a drevo-hlinenú vôňu v celom dome. Proste zdravá, prírodná, správne vlhká a správne teplá klíma. Verím, že bude presne taká ako v našej starej hlinenej chalúpke, ktorú sme museli predať.
Studňa je hneď pri dome, takže privedenie nebude problém. Odpady máme podľa projektu riešiť žumpou čo aj zatiaľ plánujeme, ale predsa len skúsim požiadať o povolenie na čističku odpadových vôd. V hre je ešte aj koreňová čistička, ale nepoznám nikoho komu by to roky bez problémov slúžilo, proste mi chýbajú informácie a referencie. Ak by mal niekto skúsenosti s koreňovou čističkou a odporúčate ju, píšte mi, prosím.
Na južnej strane domu bude terasa po celej dĺžke domu a široká 2,5 m, takže dosť veľká terasa. Nad vstupom bude zase prístrešok dlhý 5 m.
Súčasť stavby bude garáž a prestrešené státie pre auto. Miesto garáže bude dielňa a menší sklad. Autu stačí jedno miesto. Garáž plánujeme tiež z dreva, tiež stlpiková konštrukcia ale už použijeme iné izolácie. Zrejme Isover, to ešte uvidíme. Strechu na garáži, ktorá bude pultová plánujeme urobiť ako vegetačnú.
Myslím, že popis domu som vyčerpal, ale ak budú otázky tak píšte. V tretej časti sa už pustíme do stavby základov.
-robo-